piątek, 22 sierpnia 2014

Jak ekonomicznie robić zakupy?

Było już o tym jak kupować perfumy, więc teraz warto dowiedzieć się gdzie. Oczywiście, odpowiedzi na to pytanie można nie komplikować za bardzo, gdyż powszechnie wiadomo, że wystarczy się w celu zakupów wybrać do Douglasa czy Sephory, jednak jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, warto szukać innych źródeł.

1. Drogerie 

Mam na myśli te mniej ekskluzywne niż dwie wyżej wymienione, typu Hebe, Rossmann czy Super-Pharm. W tej chwili w każdej z nich znajduje się nawet obszerna szafa z perfumami, od odpowiedników na dolnych półkach poczynając, poprzez celebryckie na wysokości naszych oczu, a na całkiem ciekawych propozycjach w górze kończąc. Ceny w takich sklepach zazwyczaj są dwu lub nawet trzykrotnie niższe niż w tradycyjnych perfumeriach. Być może właśnie dlatego powstały plotki, że przybytki te sprzedają produkty przeterminowane, lub co gorsza podróbki (!). Zarzut ten można zweryfikować bardzo łatwo, gdyż każde z perfum posiadają swój unikatowy kod, który wpisując w wyszukiwarkę powie nam wszystko o pochodzeniu i dacie ważności naszego zapachu. Ponadto, sieć takiej wielkości z pewnością nie pozwoliłaby sobie na sprzedaż jawnie i na olbrzymią skalę serii podróbek.

2. Perfumerie internetowe

Tutaj jest zwykle jeszcze taniej, niż w stacjonarnych drogeriach, zwykle dlatego, że te sklepy mają w swojej ofercie również testery zapachów (ich wartość in minus wyraża się w różnicach w opakowaniu: zazwyczaj butelki nie mają ozdobnego korka, zapakowane są w szare kartoniki, mogą mieć napis "tester" na flakonie). Minusem jest fakt, że raczej nie ma możliwości wcześniejszego powąchania zapachu, więc decydując się na taką formę zakupów warto wcześniej poznać swoje perfumy. Do ceny perfum należy oczywiście doliczyć koszta wysyłki, choć niektóre perfumerie oferują darmowy odbiór osobisty w swojej siedzibie w większych miastach. 
Nie wszystkie perfumerie są jednak zaufane, czasem zdarza się ktoś krótko działający na rynku, pragnący szybko się dorobić na serii podróbek. Dlatego warto wybierać sklepy z dłuższym stażem, polecane przez internautów. Do tej pory korzystałam z usług sieci iperfumy, ale chociażby na wizażu istnieje cała lista perfumerii, w których spokojnie można robić zakupy.

3. Allegro

Wchodzimy w coraz bardziej niebezpieczne rejony zakupów... Trzeba nie lada kunsztu i wiedzy, by w gąszczu naprawdę kiepskich ofert znaleźć prawdziwe perełki w dobrej cenie. Bardziej niż jak szukać przyda się tu wiedza jakie aukcje z daleka omijać. Złota zasada brzmi: nie istnieją nowe flakony znanych marek w cenie w wysokości poniżej 50% swojej wartości. Po prostu nie. Poniżej tej sumy mogą spaść co najwyżej flakony używane lub z innymi wadami produkcyjnymi, ale nigdy nie dajmy się nabrać na aukcję tak taniego nowego flakonu.
Kolejnym sygnałem potwierdzającym nieuczciwość sprzedawcy, jest masowość aukcji. Jeśli sprzedaje po niskich cenach ileś setek/tysięcy perfum, z pewnością źródło ich pochodzenia nie jest do końca legalne. Pół biedy, jeśli sprzedającym jest legalnie zarejestrowany sklep, ale pamiętając naukę z punktu o perfumeriach internetowych, i tutaj nie można być na 100% pewnym autentyczności zakupu.
Ostatnia wyraźna różnica to zdjęcia. Sprzedawca podróbek rzadko kiedy posługuje się na aukcjach tzw. "real photo", wykorzystując za to zdjęcia katalogowe. By uniknąć wątpliwości, warto poprosić o przesłanie zdjęcia flakonu, który chcemy kupić, najlepiej z uwzględnieniem zbliżenia na numery seryjne.

   Różnice nie zawsze są aż tak wyraźne...
   (zdjęcie pochodzi z witryny chinalert.com)

Allegro to długi i grząski temat, stąd zapewne pojawi się jeszcze osobny wpis dotyczący jedynie tej formy zakupów. Powyższe informacje są naprawdę podstawowe i mają na celu ustrzec kupujących przed popełnieniem tych najbardziej oczywistych błędów.

4. Wspólne zakupy internetowe

Uwielbiam ten sposób, gdyż dzięki temu mogę mieć masę zapachów za stosunkowo niewielką cenę, a mała pojemność jest dla mnie wstępem do ewentualnego kupna flakonu. Istnieją zapachy, które lubię mieć lub używać jedynie na specjalne okazje, więc 5-10 ml całkowicie mi wystarczy. Warto poszukać na forach internetowych miejsc, gdzie osoby zainteresowane kupują jeden flakon na spółkę, a następnie osoba kupująca odlewa umówioną ilość ml do małego atomizerka, który wysyła pocztą do współkupujących. Wadą tego rozwiązania jest oczywiście brak pięknego zwykle flakonu, za to cała masa walających się wszędzie atomizerków szklanych i plastikowych gwarantowana! Ceny za ml w zależności od rodzaju perfum wahają się od 0,70 gr do nawet 7-8 zł, jednak zwykle oscyluje bliżej 2 niż 4 zł. 

Jak widać, jest mnóstwo innych miejsc, gdzie można kupić oryginalne perfumy taniej, niż w popularnych perfumeriach. W myśl zasady: po co mieć jeden flakon, jak w tej samej cenie można mieć trzy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz